Chcete se naučit umět zvažovat možnosti a umět si z nich vybrat? Chcete poznat a ovládat nástroje a prostředky, které vám mohou být nápomocné při vstupu do světa reálneho trhu práce, tedy i zdroje finanční nezávislosti? Praktické rady, informace, zručnosti jak nejen zaujmout, ale svoje kvality dokázat také přiměřeně prezentovat a následně – v prospěch svůj i svých blízkych využit?

Projekt POZNEJ SVOJE PENÍZE, který připravil Junior Achievement Česká republika s podporou Citibank a.s., vám takovou příležitost nabízí.

Být alespoň částečně finančně nezávislým, to je snem většiny mladých lidí. Finanční nezávislost představuje známku určité svobody, první krok k nezávislosti jako takové. Lidé však zpravidla až na základě vlastní prožité zkušenosti příjdou na to, že být finančně nezávislým ještě automaticky neznamená byť šťastným.

Mnozí z vás jsou již dnes každý den stavěni před nutnost rozhodovat o rozumném a uváženém použití peněz, kterými disponujete, nebo by jste chtěli disponovat. Nebo činit rozhodnutí o své vzdálené budoucnosti, budoucím zaměstnání a úspěchu v něm. A to i s hendikepem nedostatku zkušeností.

Jaké okolnosti berete v úvahu když zvažujete, na co peníze použít bez ohledu na to, jestli jde o finanční prostředky vašich rodičů, nebo jste je získali vy sami vlastním pričiněním - vaší prací? Chcete mít jistě možnost a příležitost sami rozhodovat o jejich použití. To ale není dost dobře možné bez přiměřených znalostí a prakticky použiteľných informací. Víte kde a jak potřebné informace hledat, získat a jak si z nich vybrat?

Je potřeba porozumět takovým oblastem, jako je osobní rozpočet, jeho tvorba, založení osobního účtu, manipulace s platební kartou nebo třeba jaké jsou výhody a nevýhody spoření či investování.

Základem ekonomiky je omezenost zdrojů, kterými disponujeme. Pokud nikdy nebude realitou dostatek všeho, všichni si musíme vždy vybírat z alternativních možností.

Možná jste již sami zjistilia pochopili, že vaše touhy a přání značně přesahují zdroje, které jsou vám dostupné. Sami pociťujete potřebu rozumět základním principům finančního plánování. Svět financí vás láka. Chcete poznat možné zdroje příjmů a rozumět také výdajům, jejich smyslu a významu, cílům, na které se použijí. Pokud vaše výdaje přesahují reálné příjmy, chcete poznat a mít možnost výběru jiných možných alternativ.

Má význam rozumět tomu, jak se tvoří osobní rozpočet, porozumět všem příjmům a výdajům, na které se spotřebují rodinné finance? Můžeme vám pomcot uvažovat o přístupu k vlastním financím, o jejich reálných zdrojích, nebo o jejich "rozumné" spotřebě?

Stojíte každý den před závažným rozhodnutím - jakou cestu zvolit na dosažení vlastních představ o životě a vašem místě na světě, o budoucí perspektivě a budoucí práci. Rozhodující pro vaší voľbu, ale i vlastní sebeúctu a sebavědomí, jsou vaše vlastní touhy a představy, ale také schopnosti, zručnost a reálne předpoklady. A ty musíte poznat , musíte je dokázat posoudit, aby jste mohli porozumět sami sobě.